Dlaczego należy usprawniać zarządzanie produkcją?
Rozwój technologii, dynamicznie zmieniający się rynek oraz ograniczone zasoby decydują o tym, że zarządzanie działem produkcji jest dziś nie lada wyzwaniem. Aby zachować konkurencyjność należy dążyć do skracania procesów i zwiększania wydajności. Optymalizacja procesów produkcyjnych jest więc nieodzownym elementem prowadzenia tego typu działalności gospodarczej. Od czego zacząć? Czy warto inwestować w szkolenia?
Przede wszystkim należy zidentyfikować rolę wszystkich działów organizacji. Optymalizacja produkcji w firmie może obejmować zarówno projektowanie, jak i proces wytwarzania, serwis i obsługę Klienta. Szkolenia dla pracowników stanowią naturalny proces zwiększania efektywności funkcjonowania firmy. Ważne jest, aby były one dostosowane do konkretnych problemów, z którymi zmaga się dana organizacja, gdyż tylko wówczas można cieszyć się z pożądanych efektów.
Jako doświadczony interim manager wiem, że zarządzanie zakładem produkcyjnym wymaga holistycznego podejścia. Każda, nawet najmniejsza zmiana może odbić się negatywnie na innych obszarach funkcjonowania firmy dlatego przed podjęciem jakichkolwiek działań bardzo dokładnie zapoznaje się ze strukturą oraz aktualną sytuacją przedsiębiorstwa. Jest to koniecznie, aby zarządzanie produkcją mogło przynosić rezultaty zgodne z oczekiwaniami współpracujących ze mną osób.
Na czym polega optymalizacja procesów produkcyjnych?
Niezależnie od charakteru prowadzonego przedsiębiorstwa, zarządzanie działem produkcji powinno być kierowane tak, aby zwiększać wydajność procesu wytwórczego. W ramach szkoleń wskazuje się zazwyczaj na działania zmierzające do zwiększania produkcji przy jednoczesnym minimalizowaniu kosztów. Optymalizacja procesów produkcyjnych polega także na wdrażaniu nowych technologii oraz automatyzacji.
W mojej codziennej pracy stawiam na zarządzanie produkcją w sposób holistyczny, lecz nic nie stoi na przeszkodzie, aby krok po kroku usprawniać procesy zaczynając od najbardziej newralgicznych obszarów firmy. Jeśli widocznym problemem jest jakość komunikacji między działami, z pewnością warto aby optymalizacja produkcji w firmie rozpoczęła się wdrażania udoskonaleń w zakresie przepływu informacji.
Przedstawiam mój autorski Program dla liderów rozwijający praktyczne umiejętności w zakresie kompleksowego rozwiązywania problemów w organizacji i poprawy skuteczności podejmowanych decyzji.
Program Rozwoju Umiejętności „Kompleksowe rozwiązywanie problemów organizacyjnych” koncentruje się na identyfikowaniu i eliminowaniu rzeczywistych źródeł problemów, a nie ich symptomów!
Jakie korzyści możesz osiągnąć?
Jeśli zarządzanie zakładem produkcyjnym zostanie powierzone doświadczonemu interim managerowi, wówczas możliwe jest osiągnięcie wyjątkowo satysfakcjonujących rezultatów. Wytwarzanie wysokiej jakości wyrobów w jak najkrótszym czasie wymaga optymalizacji procesów produkcyjnych w oparciu o aktualne rynkowe trendy. Jako interim manager miałem okazję współpracować z rozmaitymi przedsiębiorstwami, co pozwoliło mi uzyskać szerszą perspektywę. Wiem, jak powinno przebiegać zarządzanie zakładem produkcyjnym tak, aby firma mogła generować zyski przy jednoczesnym zadowoleniu Klienta końcowego.
Współpracując ze mną przekonasz się, że optymalizacja produkcji w firmie może przebiegać płynnie, bez narażania przedsiębiorstwa na niepożądane przestoje. Dzięki indywidualnemu podejściu do każdej organizacji jestem w stanie proponować dedykowane rozwiązania, które przyczyniają się do likwidacji największych bolączek firmy. Zarządzanie produkcją czy też zarządzanie działem produkcji zawsze wiąże się z pewnymi zmianami, których celem jest m.in.:
- optymalizacja procesów produkcyjnych pod kątem skracania czasu operacji niezbędnych do wytworzenia produktu
- ekonomiczne zarządzanie zakładem produkcyjnym związane z redukcją kosztów
- zwiększanie wydajności
- wprowadzenie zasad zarządzania działem produkcji uwzględniających wzrost jakości wytwarzanych produktów
Jeśli nie masz czasu na rozbudowane szkolenia, lecz chcesz aby sztuka efektywnego zarządzania zakładem produkcyjnym stała Ci się bliższa, serdecznie zapraszam do kontaktu. Jako interim manager legitymujący się wieloletnim doświadczeniem pomogę Ci zidentyfikować problemy oraz wdrożyć usprawnienia. Proponowane przeze mnie działania mające na celu optymalizację produkcji w firmie są zawsze dokładnie przemyślane, dopasowane do potrzeb odbiorcy i zgodne z wymaganiami rynku.
”Pełna szklanka” – przeszkoda w procesie wdrożenia zmiany organizacyjnej
Czasami przenikając do jakiejś organizacji i starając się zlokalizować źródło […]
Zasada sprawiedliwości – strażnik dobrej atmosfery w firmie w czasie zmian
Mogłoby się wydawać, że pojęcie sprawiedliwości jest dość oczywiste i […]
Nieformalny lider – to on często decyduje o powodzeniu zmiany organizacyjnej
Każda organizacja ma swoich liderów w różnych obszarach działalności. To […]